Chcete ušetřit na plynu a elektřině? | Poradna | TopSrovnani.cz

Publikováno: 18.Říjen 2011

Změnou dodavatele ušetříte tisíce korun

Tuto změnu již provedlo od roku 2006, kdy byl liberalizován trh elektřiny (resp. 2007 trh s plynem), desetitisíce Čechů a sledovaný trend neustále pokračuje. Jak provedete změnu dodavatele? Je to poměrně jednoduché, stačí tři kroky a budete u nového zdroje! Nejprve musíte dát výpověď dosavadnímu dodavateli podepsat smlouvu s novým dodavatelem a smlouvu s distributorem. Velmi záleží na posloupnosti jednotlivých kroků, protože smlouvy podléhají výpovědním lhůtám, které jsou tříměsíční, a proto většina zákazníků provedení změny nechává na novém dodavateli.

Rizika změny dodavatele

Změna dodavatele však skýtá mnohá rizika. Jedním z nich je krach dodavatele, jenž může být kapitálově slabý a může nastat situace, kdy přestane platit distributorovi a zkrachuje. Zákazník však nemůže být dle zákona odstřižen od sítě, ale musí se o něj postarat tzv. dodavatel poslední instance. V praxi to znamená, že závazky převezme firma spojená s distributorem regionu. Složitost smlouvy je další faktor, který by měl zvážit každý zákazník při změně dodavatele. Ve smlouvách nových dodavatelů bývá garantovaná jak nižší cena plynu a elektřiny, zároveň chrání i zájmy dodavatele a tak se vlastně dostaneme do smluvní pasti. Tato změna má proběhnout bezplatně dle zákona, ale někteří dodavatelé požadují tzv. aktivační poplatky, což jsou v podstatě odměny agentům za sepsání smlouvy u zákazníka. Dále to mohou být poplatky či pokuty za předčasné ukončení smlouvy či vyšší poplatky za odběrné místo. Ve výsledku tyto vysoké poplatky anulují snížené ceny. Další problém může nastat, když si změnu dodavatele zařizuje zákazník sám. Jedná se o procesní chybu, protože se musí dodržet tříměsíční výpovědní lhůta předchozího dodavatele a naopak uzavřít smlouvu nejpozději 17 dní před zahájením dodávek s novým dodavatelem.

Na co nejvíce dát pozor je podomní prodej prostřednictvím agentů jednotlivých společností. Ti mohou zákazníky nátlakově nutit klienty podepsat smlouvy ve víru získaných slev a výhodných cen za plyn a elektřinu, aniž by si všimli např. dodatečných poplatků. Je vhodné se taky podívat na internetové stránky jednotlivých společností o jejich důvěryhodnosti a působení na trhu. Jak je vidět, je změna dodavatele spojena s mnoha riziky a ty je určitě lepší přenechat na společnosti, která se bude starat nově o dodávku energie či plynu.

LED žárovky úsporou?

Další co může každý z nás udělat, je snaha o úsporu ve spotřebě energie v domácnosti či ve firmě. Použití LED žárovek je velice výhodné. Ale popořádku, co to vůbec LED znamená? Jedná se o elektroluminiscenční diodu, která je srovnatelná s klasickými žárovkami a vedle nižší spotřeby se vyznačuje i vyšší životností. Oproti úsporným žárovkám ihned poskytují plný výkon. Vedle výše zmíněné vyšší životnosti jsou o 80 až 90 % úspornější než klasické žárovky, momentálně dokážou nahradit klasickou 60 W žárovku, 100 W na trhu ještě bohužel není, jejich cena je také poměrně vysoké a pohybuje se okolo 1 000 Kč. Další nevýhodou je, že povětšinou funguje LED jako reflektor, nesvítí tedy na všechny strany, ale jen před sebe. Proto se hodí jako doplňkový zdroj světla, podsvícení zrcadel, osvícení kuchyňské linky či obývacího nábytku. V budoucnu však určitě toto omezení zmizí a budeme svítit daleko úsporněji.

Malý velký žrout „STAND-BY“

Pod pojmem STAND-BY se skrývá pohotovostní režim elektrického spotřebiče. Jedná se o takovou polohu spotřebiče, ze které se ihned dostane do provozního stavu, přístroj je zapojen tedy v síti. Spotřeba takového přístroje se pohybuje v rozmezí od 1 do 20 wattů, v závislosti na typu a stáří přístroje. Příkladem může být průměrná spotřeba DVD přehrávače, který v režimu stand-by přijde ročně na cca. 500 Kč, satelitní komplet 1 200 Kč, zastaralé CTR monitory dokonce i na 1 300 Kč. O co se tedy snažit, abychom zbytečně za rok nevyhazovali tisíce korun za elektřinu? Vše začíná již při nákupu, kupujte takové přístroje, které mají vypínání nejen dálkové, ale i centrální a především vybavte domácnost spotřebiči, které nebudou mít pohotovostní spotřebu 1 až 3 watty za sekundu.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru