Bonusy a malusy u povinného ručení: Jak dosáhnout úspor?

Publikováno: 15.Červenec 2015

Povinné ručení u automobilu umožňuje úpravu ceny podle toho, zda bouráte nebo nikoli. Zohledňuje se doba, kdy jste jezdili bez nehod a nestáli tedy pojišťovnu žádné další náklady navíc a naopak vám půjde k tíži období, kdy jste způsobili škodu dalším osobám. Tyto popisované situace řeší takzvaný bonus a malus.

Bonus znamená slevu

Bonus vám přináší slevu. V období, kdy jste jezdili vaším automobilem bez nehod, zaplatíte na povinném ručení méně peněz. V průběhu celého pojišťovacího období se vám sčítají měsíce, během kterých jste nebourali a nezpůsobili nikomu žádnou škodu. Podle toho, kolik měsíců jste jezdili bez nehod, získáváte také nárok na slevu. Jezdíte-li bez nehod po celý rok, dostanete slevu z pojistného za každých 12 měsíců, obvykle to bývá cca 5 % ze základu pojistky. Maximálně se můžete dostat na slevu 50-60 %. Získáte ji v případě, pokud se vám podaří jezdit 10-12 let bez nehod. Finanční bonusy se jednoduše odečítají při každoročních platbách za pojištění. Jednoduše řečeno, pokud letos nebouráte, bude vaše povinné v příštím roce o něco levnější.

Malus přináší přirážku

Zatímco bonus vám peníze ušetří, u malusu je tomu naopak. Když bouráte a způsobíte škodu, je vám přičtena přirážka k pojištění. Postup probíhá tak, že pojišťovna odečítá za vámi zaviněnou škodu bonusové měsíce, může jich být až 24. Jestliže způsobíte další nehodu, dojde opět k dalšímu odečítání. Když si vyčerpáte všechny nasčítané bonusové měsíce, propadáte se do minusu. Tehdy se vám v malusu povinné ručení naopak navýší. Vyjde vás dráž, než kdybyste nebourali. Zkrátka a dobře havarovat se vám nevyplatí.

Nadstandardní služby

Bonus z povinného ručení některé pojišťovny umožňují například převádět také mezi členy rodiny. Mezi nadstandardní služby potom patří i možnost si bonus povinného ručení pojistit. V případě, že havarujete a máte bonus pojištěný, nedostanete se do malusu a nepřijdete o nasbírané bonusové měsíce. Také je v rámci nadstandardních služeb možný převod bonusu ze starého auta na nové či na další, které si kupujete. Někde je možné získat bonusy i s předstihem. V případě, že dojde k havárii, pojistník doplácí rozdíl mezi sjednaným a skutečně dosaženým bonusem (odečtený průběh likvidace škody).

Potvrzení při ukončení smlouvy

Potvrzení o bonusu můžete získat v případě, že jste ukončili nebo ukončujete smlouvu u pojišťovny. Stačí pouze zavolat do pojišťovny, případně ji kontaktovat písemně a zažádat o vystavení „Potvrzení o době trvání pojištění odpovědnosti a jeho škodném průběhu“. Elektronická kopie tohoto potvrzení se zároveň dostane do rukou České kanceláře pojistitelů.

auto_kalkulacka

Výsledná kalkulace

Bonus na povinném ručení můžete uplatňovat i při uzavírání další pojistné smlouvy. Při jejím sjednávání uvádíte do příslušných kolonek celkový počet měsíců, po které trvala předchozí pojistka z již ukončených smluv. Zároveň musíte udat i počet vašich pojistných událostí, které způsobily pojišťovně nutnost pojistného plnění za vaše vozidlo. Při výsledné kalkulaci povinného ručení se započítají měsíce s bezeškodním průběhem pojistky a odečte se malus, tedy údaj vyjadřující počet měsíců, během nichž se likvidovala škodní událost.

Co udělat, aby vám slevy započítala nová pojišťovna?

„Potvrzení o době trvání pojištění odpovědnosti a jeho škodném průběhu“se zasílá na adresu nové pojišťovny, s níž uzavíráte smlouvu. Musí ho obdržet nejpozději 1-2 měsíce od chvíle, kdy nová pojistná smlouva začala platit. I když nemáte k dispozici potvrzení už v okamžiku vzniku pojistné smlouvy, i tak se dá bonus do kalkulace započítat. Jestliže ale potvrzení nedoručíte v požadované době, není možné slevu zohlednit. Díky bonusům se dá na povinném ručení ušetřit i několik tisíc korun.

 

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru