Bezkontaktně se dá platit i mobilem! – Co jsou NFC platby?

Publikováno: 25.Březen 2013

Mít mobil jako kreditní kartu? Zdá se vám to nepředstavitelné? My říkáme: „A proč ne!“ Bezkontaktní platby se u nás stávají pomalu ale jistě oblíbené, a proto není divu, že přibývá i forem, kterými je můžeme uskutečňovat.

Výhodou bezkontaktních plateb je jejich rychlost. Zatímco provedení klasické platby kreditní nebo debetní kartou vám zabere něco přes 30 sekund, bezkontaktní platba vám z vašeho drahocenného času vezme sotva sekund pět! Platby pomocí mobilního telefonu vám nabízí další volnost – proč si s sebou brát peněženku, dávat pozor na kreditní kartu, když mobilní telefon má přitom u sebe téměř každý.

NFC: udělá z vašeho mobilu peněženku

NFC (Near Field Communication) je bezdrátová technologie umožňující přenos dat na krátkou vzdálenost. Ať už to zní jakkoliv složité, pravděpodobně nejlepší bude si říct, co „to“ vlastně umí. Hlavním trumfem technologie NFC je, že z vašeho mobilního telefonu udělá v podstatě i peněženku. Dokonce nabízí i mnohem více. Její poskytovatelé deklarují, že krom kreditní karty nahradí i veškeré klíče (fyzické i virtuální) nebo občanský a řidičský průkaz. My se ale zaměříme na možnost bezkontaktních plateb.

Co ale pro to, abyste mohli platit mobilem jako kartou, potřebujete? Chytrý telefon, novou NFC SIM kartu a speciální aplikaci platební aplikaci. Ta vám kromě uskutečnění samotné platby nabídne i jejich přehled.

Platby mobilem: Do 500 Kč zcela bezkontaktně, nad 500 Kč zadáte PIN

Bojíte se, že to není bezpečné? Není třeba. Platba mobilním telefonem je stejně bezpečná jako platba bezkontaktní kartou. Stejný je i postup placení. Pokud platíte nákup s hodnotou do 500 Kč, stačí přiložit mobil k terminálu, počkat na zvukový signál a nákup je zaplacen. U dražšího nákupu je vyžadován PIN.

Pokud se bojíte, že v případě odcizení by si za vás případný zloděj mohl několikrát „nakoupit“ do 500 Kč bez zadávání PIN (a vás by to pak mohlo přijít celkem draho), nemějte strach. Nutnost zadat PIN kód si můžete nastavit i u plateb nižší hodnoty než je 500 Kč, nebo u všech plateb. Pokud je pro vás placení mobilem pohodlnější a atraktivnější, jen se bojíte bezpečnosti, může být právě toto ideální řešení.

 

Pozor! Spolupracuje váš operátor s vaší bankou?

Pokud vás tato služba zaujala a plánujete její využití, dejte si pozor ještě na to, aby váš operátor spolupracoval s vaší bankou. Zatím je celý projekt u nás ještě „v plenkách“, dá se tedy očekávat, že do budoucna budou možnosti mnohem širší. Nyní si ale například s operátorem O2 můžete takto s mobilním telefonem propojit pouze účet v Komerční bance nebo GE Money Bank. Navíc ne všechny banky již bezkontaktní platby mobilem nabízí.

Poskytovatelé však předpovídají technologii NFC zářnou budoucnost. „Rozšiřování této technologie nahrává to, že většina nově prodaných mobilů jsou tzv. chytré a roste zároveň nabídka telefonů podporujících NFC. Alternativní variantou pro uživatele bez NFC telefonu jsou PayPass nálepky, které představují podobný platební komfort,“ říká Richard Walitza, ředitel pro rozvoj mobilních plateb a inovací MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru