5 rad a tipů, jak vybrat a koupit nový byt nebo dům?

Publikováno: 24.Únor 2013

Prvním závažným problémem je serióznost lidí a firem na realitním trhu. Kromě solidních nabídek se totiž na trhu realit pohybují také pochybné nabídky, které se snaží zakrýt celou řadu faktů a tím uměle a nepoctivě navýšit cenu. Největší pozor bychom si proto měli dát přímo na samotné prodejce bytu nebo domu, kteří mohou záměrně nevyslovit některá důležitá fakta a v krajním případě přímo přehánět a lhát v nabídkách. Může jít o vady stavby, skryté závady nebo třeba hluk z okolí, ať už z nedaleké dálnice, továrny, letiště nebo od okolních nesnesitelných sousedů. Problémem je, že koupě bydlení je poměrně dost emotivní, časově i fyzicky náročná a někdy se z různých důvodů opomíjí základní rada – nebát se pokládat šťouravé dotazy, ujišťovat se a důkladně ověřovat každou odpověď, nebát se říkat do očí, když se nám něco nezdá nebo nelíbí.

Druhou důležitou věcí, na kterou si musíme dát pozor, jestli zvažovaná nemovitost doopravdy splňuje přesně ten účel, za kterým si ji pořizujeme. Může to někomu přijít úsměvné, ale nejednou se stane, že v rámci vypjatého a náročného období spojeného s výběrem nového bydlení se na některý z důležitých faktů zapomene, například díky tomu, že v okolí je pěkné nákupní centrum, které sice není tak důležité, ale udělá ženské polovičce radost. Ověřili jste například, jaké je dopravní spojení bydliště a školy, školky, úřadu? Musíme si uvědomit, že koupě bytu je daleko závaznější věc než jeho prostý pronájem. Nevyplatí se nic podcenit, proto doporučujeme pečlivě sepsat na papír všechny vaše požadavky, u každé nemovitosti se všechny požadavky důkladně porovnat s realitou, poznačit si komentáře a s odstupem pár dní vše ještě projít a porovnat, ideálně ještě například prokonzultovat s kamarády nebo rodinou. Buďte důslední a nejednejte emotivně!

Další klíčová otázka je spojená s cenou bydlení? Prodejní cena bytu nebo domu je důležitá, ale jaké jsou další náklady spojení se stěhováním, zabydlováním a zútulňováním? Budete mít dostatek financí na nákup bytu a domu a následný důstojný život v novém? Není lepší zvolit levnější bydlení a mít peníze na opravy a údržbu, než vybrat o něco větší, ale výrazně dražší byt nebo dům a dlouhé měsíce až roky mít například tu ošklivou a poničenou koupelnu a kuchyň, co v něm teď je, protože nebude dostatek prostředků na opravy a rekonstrukci? Banky a stavební spořitelny nabízí sice celou řadu výhodných hypoték a hypotečních úvěrů, ale je potřeba počítat s tím, že je o závazek na dvacet až třicet let, který může významně každý měsíc zatěžovat rodinný rozpočet.

Při koupi bytu můžete navíc výhodně spojit s celkovým refinancováním Vašich finančních závazků. V praxi to znamená, že pokud například kupujete byt za tři milióny a bereme na něj hypotéku 1,5 miliónu a zároveň máte několik dluhů v hodnotě 300 tisíc, vyplatí se zvážit, zda není výhodnější půjčit si rovnou 1,8 miliónu Kč? Vytvořením jednoho přehledného a jasného závazku můžete ušetřit. Většinou banky totiž na hypoteční úvěry navazují další zajímavé produkty a služby, nejen pro financování bydlení – jako významnější klient, kterým klient s hypotékou se vždy stane, získáte lepší podmínky.

Když víme, co přesně hledáme a za jakých podmínek, klíčovou otázkou zůstává, jak najít správnou nemovitost? V současné době máme hned několik dobrých možností. Standardní cestou je výběr domu nebo bytu přes realitní společnost, kde se vyplatí volit realitní společnost na základě doporučení známých. Vyplatí se ověřit, jaké poplatky realitka požaduje a zároveň, jaké služby zajišťuje. Zásadní při koupě nemovitosti jsou právní rady a pomoc při jednání s úřady a bankami. Stále populárnější je pátrání „na vlastní pěst“. Použít můžete desítky internetových realitních portálů, které se snaží velmi přehledně zobrazovat nabídky. Lepší z internetových portálů o realitách poskytují také různé právní rady, reference na prodávající, realitní kanceláře, smlouvy ke stažení a mnoho dalšího. Na těchto portálech můžete využít také rad z oboru financování bydlení, často portály nabízí
hypoteční kalkulačky nebo kontakt na finanční poradce.

Kromě spousty administrativních aktivit, jako volba financování, výběr realitky, hledání nemovitosti, je zásadní potom tzv. práce v terénu – to znamená vlastní návštěvy nemovitostí. Jasná je prohlídka domu nebo bytu, tu pro každého samozřejmost. Tam neopomenout a nespoléhat se na odpovědi typu – to se dodělá, to nefunguje jen nyní, to je zrovna náhoda, že ty dveře nejdou otevřít, atd. Co bychom vám rozhodně doporučili, tak neopomenout prohlídku společných prostor, příjezdových cest, parkovacích kapacit, okolí domu. Ideálně navštívit nejbližší sousedy a na místo se vydat také s odstupem času, mimo domluvené návštěvní termíny. Nebojte se ověřit různé registry – nechcete přeci koupit byt nebo dům zatížený exekucí?

Na závěr pojďme shrnout nejdůležitější body – buďte zdravě opatrní, raději lehce nedůvěřivý, než zbytečně nadšení. Nic nepodceňujte, vše si zapisujte, kontrolujte, raďte se s kamarády a známými, využijte zkušenosti jiných na internetu. Nebojte se zeptat se odborníků, raději dvou různých odborníků, než žádného. Zvažte vaše možnosti a skutečné potřeby. Opravdu potřebujete tohle a támhleto? Máte dost prostředků na potřebné úpravy po nastěhování? Smlouvejte a nespěchejte. Na každý problém se koukejte ze široka – děláte rozhodnutí na spoustu let, nebojte se zaklepat na dveře sousedů nebo do detailu projít sklep a půdu. Udělejte maximum pro to, abyste měli klidné spaní. Neuděláte chybu, když si na každé rozhodnutí vezme dva až tři dny na rozmyšlenou.

Diskuze k článku

  • Honza Valcha

    Ono kolikrát se to i vyplatí řešit přes realitku. Jasně, sice si na to samozřejmě nadsadí peníze, nicméně v některých případech se postarají o komplet administrativu, daně, převody a podobné věcí a sem tam domluví i fajn hypotéku. Sestra takhle kupovala byt přes RK Pubec (https://www.pubec.cz/) a ač to samozřejmě něco stálo, nemusela řešit prakticky nic, což se může, jak znám různé kauzy s věcnými břemeny a podobnými specialitami, docela vyplatit.

  • Simona Krasna

    Pro výběr i prodej nemovitosti doporučuju stránky http://nemovitosti-reality.hyperinzerce.cz/.

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru