5 chytrých tipů na úsporu energie v domácnosti

Publikováno: 14.Červen 2012

Možná by nebylo špatné se zamyslet a udělat něco pro životní prostředí i pro naši peněženku. Nemusíte hned měnit dodavatele elektřiny nebo plynu, měnit okna nebo nakoupit petrolejky. Máme pro vás několik tipů, se kterými ušetříte ještě dnes!

1.      Stand-by režim

Pohotovostní režim, tzv. „stand-by“ režim nepředstavuje zdaleka zanedbatelnou položku na vašem účtu. Měření v asi 1300 domácnostech Evropské unie prokázalo, že pohotovostní spotřeba představuje asi 169 kWh ročně, což je asi 6 % celkové spotřeby energie v domácnosti (pokud nepočítáme ohřev vody a vytápění, je to dokonce celých 11 % !!!).

I u vás doma najdete plno nenápadnách "žroutů" energie. Zdroj: www.pixmac.cz

Myslíte, že vás se to určitě netýká? Že nic o čem byste nevěděli ani nezapínáte? Omyl. V podstatě všechny spotřebiče, které mají dálkový ovladač, externí napájecí adaptér, displej, anebo nabíjecí baterie, spotřebovávají energii v úsporném režimu. A dokud je nevypojíte ze sítě, stále budou. U většiny spotřebičů spotřeba energie ve stand-by režimu nepřesáhne 2 W, u televizorů dokonce nesmí přesáhnout ani 1 W. Když si ale uvědomíte, že spotřebiče jako televize, DVD přehrávač, hi-fi soustava, počítač, tiskárna nebo set-top box takhle energii čerpají nonstop, dojde vám, že to není zanedbatelné.

Řešení je ale prosté. Pokud nechcete televizi vypojovat ze zásuvky po každém vypnutí, zkuste to alespoň na noc. Práci vám usnadní prodlužovací kabel se spínačem. Zapojíte do něj všechny přístroje a na noc je prostě vypnete stisknutím jednoho tlačítka.

2.      Úsporné vytápění

Samozřejmě můžete začít uvažovat o změně způsobu vytápění. Klidně můžete koupit kamna na dřevo nebo pelety, ale pokud vás odrazuje počáteční investice, nemusíte zoufat. První pravidlo zní: „Nepřetápějte.“ Každý stupeň nad doporučenou teplotu 20°C vás stojí o 6 % více energie.

Další časté chyby se dopouštíme, když odjíždíme na dovolenou. Teplota v bytě by nikdy neměla výrazně klesnout. Vytopit takto vymrzlý byt nebo dům je příliš nákladné a nevyplatí se. Doporučuje se temperování na 16 až 18 °C.

3.      Tipy do kuchyně

Spotřebiče v kuchyni spotřebují obrovské množství energie. Jak hospodařit v kuchyni chytře a úsporně? Kromě změn, které spotřebují více peněz a času, existují i menší změny, které můžete udělat hned. Není nutné vyměnit hned všechny spotřebiče, ale časem se to vyplatí. Například nová lednička energetické třídy A+++ spotřebuje třikrát méně energie než lednice stará 10 let.

Ale existují i věci, které můžete změnit hned, a ušetřit:

  • Vodu k vaření ohřejte v rychlovarné konvici. Odměříte přesné množství a navíc má   konvice menší tepelné ztráty.
  • Zapínejte myčku v době nižší sazby za elektřinu.
  • Pozor na námrazu v mrazáku a na výparníku chladničky. Pokud je větší než 5 mm, spotřebuje chladnička nebo mrazák až o 30 % energie více.
  • Do ledničky nedávejte horké jídlo. Nechte ho vždy vychladnout.
  • Nepodceňujte ani kapající kohoutky! Kohoutkem, ze kterého za minutu odkape 10 kapek vody, proteče za měsíc asi 160 l vody!

4.      Osvětlení – Halogenky, LEDky i úsporky

Klasická žárovka přemění na světlo jen 8 % dodávané energie! Zdroj: www.pixmac.cz

Doba klasických žárovek končí. Ty 60 W se už nesmí vyrábět od loňského roku a ty ostatní čeká stejný osud letos v září. Nejpodobnější klasické žárovce je zářivka halogenová. Není ale nejúspornější. I osvětlení má své energetické třídy a halogenové zářivky jsou nejčastěji třídy C nebo D (nejlepší je A). Uspoří asi třetinu energie a životnost mají dvojnásobnou. Oceníme je ale tam, kde potřebujeme hned rozsvítit – na chodbách, v předsíni, na terase, na toaletě.

Úsporné kompaktní zářivky, „úsporné žárovky“ nebo prostě „úsporky“ mohou ušetřit až 80 % energie. Abychom ale docílili požadovaného efektu, je třeba vybírat kvalitní výrobky, a uvědomit si, kam chceme zářivky umístit. Na trhu najdeme tři různá zbarvení – teple bílé, chladně bílé a denní bílé. Teple bílé světlo nahradí teplé světlo klasické žárovky, chladně bílé se hodí do kanceláře nebo koupelny. Zato odstín denní bílé se do domácnosti nehodí vůbec, je až namodralé.

LED žárovky jsou osvětlením budoucnosti. Nabízí úsporu 80 % energie, životnost 45 000 hodin (životnost klasické žárovky je asi 1000 hodin) a okamžitý náběh na plný výkon. I zde si můžete vybrat mezi teple a chladně bílým odstínem žárovky. Odradit nás může ale vysoká cena.

5.      Úsporné „vychytávky“

Technologické „vychytávky“ a „zlepšováky“ jsou všudypřítomné a opomíjený nezůstává ani svět úspor energií. V době, kdy šetříme každou korunu, jich přibývá jak hub po dešti.

Znáte perlátor? Perlátor je nástavec na vodovodní trubici, který promíchá vodní proud se vzduchem. Průtok se sníží až o 2 až 3 litry za minutu, rozdíl je přitom nepostřehnutelný.

Vodu ušetříte i při sprchování používáním tzv. stop ventilu. Když vodu vypnete a pak znovu zapnete, je stejně horká jako předtím. Ušetříte tedy vodu, kterou spotřebujete při opětovné regulaci teploty vody.

Zdroj informací: www.svn.cz

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru