Změny podmínek a úrokových sazeb u hypoték v roce 2012

Publikováno: 22.Prosinec 2011

Samotná procenta úrokových sazeb jednotlivých bank se u jednotlivých variant fixace hypoték velmi liší. Ať už si vezmeme jakoukoliv variantu s nejnižší možnou úrokovou sazbou, ucítíme probíhající zdražení hypoték. Například ještě v říjnu roku 2011 bylo možné využívat nízký úrok a zájem o prodloužení fixace hypoték byl značný. V té době byla dokonce nejnižší úroková sazba v celé historii českého bankovnictví. Aktuální úroková sazba hypoték 2012 už tak příznivá není.

Nicméně, mohlo by se zdát, že díky zdražení úrokových sazeb, ale také i zvýšení sazby DPH, čili zjednodušeně zdražení hypotéky, bude mít za následek menší zájem klientů. Většina bank v posledních týdnech tvrdí, že toto zvýšení nebude mít tak negativní dopad, protože ceny bytů a domů stále klesají a z dlouhodobého hlediska je cena nejpříznivější a to i pro rok 2012. Ačkoliv má za důsledek tohoto všeho zmatku ve zdražování fixací hypoték a zlevňování nemovitostí krize, není třeba se obávat jakékoli komplikace v podobě vyšší celkové splacené částky za dům či byt.

Poplatky u hypoték díky konkurenčnímu tlaky přestaly narůstat

A další vliv bude mít i to, že na náš trh vstoupili další silní hráči jako Fio banka a Equa bank. Podle odhadů Asociace českých stavebních spořitelen by měl být ale příští rok mírně lepší, a to z pohledu úvěrů i nových smluv. Další, co nahrává pro hypotéku, je to, že některé banky stále ochotněji poskytují hypotéky až na 100 % ceny nemovitosti, takže klient nemusí mít své naspořené finance. Většina bank už nabízí dokonce možnost doplatit hypotéku v plné výši bez poplatků a velkých procedur, samozřejmě po ukončení fixace. Jak ukazují aktuální úroková sazby hypoték 2012, letošní rok nemusí být špatný pro současné i budoucí majitele hypoték.

Otázkou zůstává, jak budou banky reagovat na vzniklou situaci s neplatiči, kteří po prodeji bytu, či domu nezaplatí celou hypotéku. Díky tomu, jak jsou ceny nemovitostí neustále na poklesu, tak se může stát a z největší pravděpodobností se i stane a to během roku 2012, že banky budou muset tuto skutečnost a vyšší rizika promítnout do úrokových sazeb u hypoték. Můžeme očekávat, že aktuální úroková sazba hypoték 2012 stoupne.

Celkově není nutné se obávat pořízení domu či jakékoli jiné nemovitosti na hypotéku. Probíhající a chystané zdražování hypoték v příštím roce většinu zájemců o hypotéku nezasáhne díky aktuálnímu zlevňováním bytů a domů, samozřejmě pokud se některá z výše uvedených informací nezhorší a zdražování nebude výraznější.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru