Změny dodavatele elektřiny i plynu se nebojte

Publikováno: 11.Červen 2012

Na začátek hned jedno varování. Nedejte se zlákat na zdánlivě výhodné nabídky podomních prodejců. Dříve než ke změně dodavatele nebo plynu přistoupíte, využijte spolehlivých online kalkulaček, kde si porovnáte cenové nabídky. Dodavatelů elektřiny i plynu je na trhu celá řada a nabízejí různé produkty (tzv. tarify).

Kromě cenové nabídky byste měli nahlédnout také do obchodních podmínek. Právě zde se často skrývají různé „chytáky“. Jde zejména o aktivační, deaktivační nebo sankční poplatky, které se pohybují ve výši několika stokorun.

Trh s energiemi je na tom jako každý jiný trh. Najdete zde dodavatele seriózní a méně seriózní. Využijte proto také internetu a nahlédněte do různých diskusních fór, kde si můžete snadno zjistit zkušenosti jiných uživatelů a reference konkrétního dodavatele.

Jak si vybrat správného dodavatele

  • Nikdy nekývněte na první nabídku (například od podomních prodejců), ale udělejte si analýzu trhu s energiemi. Stačí, pokud využijete on-line kalkulačky elektřiny nebo on-line kalkulačky plynu, které vám jednoduše spočítají, kolik můžete ušetřit.
  • Projděte si nejen ceníky, ale také obchodní podmínky dodavatelů, kde se mohou skrývat různé nástrahy, ačkoli řada dodavatelů dbá na své dobré jméno a serióznost.
  • Nahlédněte do diskusních fór a zjistěte si reference na konkrétního dodavatele. Využijte všech možností internetu (například sociální sítě, vyhledávače apod.).

Motivace ke změně? Úspora peněz

Samozřejmě, že hlavní motivací, která nás žene ke změně dodavatele elektřiny nebo plynu, je úspora financí. Konkurence na trhu s energiemi je relativně velká a dodavatelé se předhánějí v nejlepších cenových nabídkách. Není proto ojedinělé, že domácnost, která elektřinu používá ke svícení a k provozu běžných elektrospotřebičů (spotřeba kolem 2 500 kWh ročně) může změnou dodavatele ušetřit i více než 1 500 korun ročně. Úspora peněz samozřejmě roste se zvyšující se spotřebou energie. Proto domácnost, která elektřinu využívá na vytápění a/nebo ohřev vody, může změnou dodavatele ušetřit řádově několik tisíc korun.

Podobná situace je u plynu. Jestliže domácnost využívá plyn pouze na vaření, bude se úspora pohybovat v řádu stokorun, zatímco v případě vytápění plynem je úspora již mnohem zajímavější a dosáhne několika tisíců korun ročně. To se v době, kdy se počítá každá koruna, rozhodně vyplatí.

Proč změnit dodavatele elektřiny nebo plynu

  • Ušetříte v závislosti na spotřebě energie několik stovek až tisíců korun ročně.
  • Od nového dodavatele můžete získat různé bonusy a služby navíc.
  • Při změně dodavatele můžete zároveň požádat i o změnu jističe nebo sazby, pokud již stávající nevyhovují. To vám může přinést další úsporu.

Změnu dodavatele provede sám dodavatel

Kdo by měl rád papírování? Jestliže obíhání úřadů zrovna nemusíte, oceníte, že změnu dodavatele můžete vyřídit z pohodlí domova. Stačit vám k tomu bude internet. Protože každý nový zákazník se počítá, je dodavatel, ke kterému přestupujete, zpravidla ochoten vyřídit vše potřebné za vás.

Jak to konkrétně probíhá? Kontaktujete vámi vybraného nového dodavatele elektřiny nebo plynu. Většinou na jeho webových stránkách najdete příslušné formuláře, jež stačí vyplnit a poslat elektronicky, resp. vytisknout a poslat poštou. Jedná se o:

  • Smlouvu o sdružených dodávkách elektřiny/plynu a
  • Plnou moc

Plnou mocí dáváte novému dodavateli svolení, aby za vás mohl vyřídit veškerou administrativu spojenou se změnou dodavatele. Jde především o výpověď u stávajícího dodavatele.

Při vyplňování smlouvy o sdružených dodávkách elektřiny nebo plynu se nezalekněte údajů, které budete muset uvést. Zpravidla vše potřebné najdete ve smlouvě se stávajícím dodavatelem (například EIC odběrného místa, číslo spotřeby místa) nebo na starších fakturách (především údaje o spotřebě energie).

Ohlídejte si výpovědní lhůtu

Za jak dlouho budete moci odebírat levnější elektřinu nebo plyn pak záleží zejména na délce výpovědní lhůty u stávajícího dodavatele. Ta vyplývá ze smlouvy, kterou s ním máte uzavřenou. Zpravidla se jedná o výpovědní lhůtu v délce 3 měsíců (typické pro smlouvy na dobu neurčitou). Setkat se ale můžeme i s mnohem delšími výpovědními lhůtami – například v délce 6 měsíců.

Poslední úpravy legislativy (novela energetického zákona) zavedly několik příjemných novinek pro domácnosti. Jedna z nich se dotýká právě délky výpovědní lhůty. Pokud dodavatel změní všeobecné smluvní podmínky nebo zvýší cenu elektřiny (což by měl oznámit 30 dnů předem), může zákazník od smlouvy odstoupit nejpozději 10 dnů před tím než změny podmínek, resp. nové ceny vstoupí v platnost. Například: Jestliže dodavatel plánuje od 1. července zdražit plyn, musí to oznámit nejpozději 1. června a domácnosti mohou od smlouvy odstoupit do 21. června.

Stačí tři kroky a šetříte

1. Využijte internetových kalkulaček elektřiny nebo plynu a jednoduše si spočítejte nejvýhodnější nabídky na trhu. U dodavatelů, kteří vás zaujmou, si zjistěte reference a přečtěte si všeobecné obchodní podmínky.
2. Spojte se s novým dodavatelem – vyplňte příslušné formuláře, zejména smlouvu o sdružených dodávkách plynu a plnou moc, kterou dáváte novému dodavateli souhlas, aby za vás vyřídil nezbytné papírování (výpověď u stávajícího dodavatele apod.).
3. Po uplynutí výpovědní lhůty (liší se v závislosti na smlouvě se stávajícím dodavatelem; může být 1 až 6 měsíců) očekávejte ukončovací fakturu od stávajícího dodavatele a začínáte šetřit s novým dodavatelem.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru