Vánoční nákupy od A do Z – 5. díl: Vybíráme vánoční stromeček!

Publikováno: 14.Prosinec 2012

Vánoční svátky jsou za dveřmi a před vámi stojí plno otázek – Kapra nebo řízek? Co dětem přinese letos Ježíšek? Kdy pojedete na návštěvu k rodičům? A samozřejmě – jaký vánoční stromek letos bude zdobit vaší domácnost? To je otázka často zcela zásadní.

Umělý nebo živý? To je to, oč tu běží…

Perou se ve vás argumenty „pro“ a „proti“, když přemýšlíte, jestli letos koupit stromeček živý nebo umělý? Možná vám pomůžeme s rozhodováním. Asi si říkáte, že když si pořídíte umělý stromeček, zabráníte tak tomu, aby byly káceny naše krásné lesy. Nakonec se při pohledu na plastovou imitaci stromu ve vašem vánočně vyzdobeném obýváku utěšujete aspoň vědomím, že jste udělali něco prospěšného pro přírodu. Nemusí to ale být úplně pravda.

Takový živý vánoční stromek, který navíc krásně voní a vypadá přirozeně, je často „ekologičtější“. Pokud vás při jeho nákupu děsí představa zuřivých prodejců s nastartovanými motorovými pilami kosící jednu jedličku za druhou uprostřed neporušené krajiny někde v Krušných horách, můžete být zcela v klidu. Tak to totiž nechodí. Vánoční stromky se totiž pěstují na speciálních plantážích a k jejich pokácení dojde tak jako tak. Pokud se tedy stromky na Štědrý den všechny neprodají, zůstanou schnout někde u stěny hobby marketu a čekat, až je prodejci vyhodí.

Pokud stále zvažujete koupi umělého stromku, možná bude hrát spíše roli otázka pohodlí. Živý stromek nás často trápí neustále opadajícím jehličím. Je citlivý na pokojovou teplotu, a proto vydrží v teple obývacího pokoje nanejvýše několik dní. To je často škoda, zvláště, když máte malé děti, které se na stromeček těší už dva měsíce dopředu. A když ho každý rok vyhazujete, říkáte si, že by vás ten umělý, který vydrží roky, vyšel asi levněji. Záleží tedy na tom, zda dáte přednost rozumu, který ukazuje směrem k pohodlí a výhodnější investici, nebo zda zvítězí tradiční vánoční atmosféra…

Rady při výběru živého vánočního stromku

  1. Pro stromeček zajděte k některému z venkovních stánků – na vánoční trhy nebo před obchodní centra. Nabízí velký výběr stromků. Vybírejte ale obezřetně spolehlivého prodejce.
  2. Nekupujte stromky „v teple“, tedy někde uvnitř. Proč? Stromky zde pravděpodobně trpí stejně jako později budou v teplém suchém obýváku. Kupujete si tak zbytečně suchý stromek, který vám už dlouho neposlouží. Své si odbyl už v obchodě.
  3. Máte oblíbené zahradnické centrum? Zjistěte si, jestli nabízí prodej vánočních stromků. Často dokonce nabízí možnost si stromek dopředu vybrat a vyzvednout si ho až těsně před Vánoci.
  4. Spolehlivého prodejce poznáte podle toho, že má jasně dané ceny. Také vám poradí, jak se o stromek starat. Bez okolků vám řekne, kde byly stromky pěstovány, jak a kde skladovány a jak přepravovány.
  5. Pečlivě zkontrolujte, zda stromek není nezvykle zbarven, zda vypadá zdravě a neopadává. Neměl by ani pouštět pryskyřici.
  6. Pokud chcete podpořit české pěstitele, hledejte ceduli „Vypěstováno v České republice“.
  7. Nechte si stromeček zabalit do ochranné fólie, větve se po cestě na střeše auta nepolámou. Doma ho však hned vybalte a kmínek seřízněte – neloupejte kůru na konci kmínku! Právě ta umožní rozvod vody a živin po stromku.

Borovici, smrček nebo jedličku? Už máte jasno?

Druh Vzhled Pozitiva Negativa
Smrk ztepilý Krátké, tuhé jehličí, hustá koruna Nejnižší cena Velmi brzy opadá.
Smrk pichlavý („stříbrný“) Šedozelené jehličí, hustá koruna, svěží vzhled Pevné větve – udrží i těžší ozdoby. Téměř neopadá. Udrží si dlouho svěží vzhled. Jehličí více píchá do rukou – pozor při zdobení.
Borovice lesní Delší jehličí, řidší koruna, větve jsou dále od sebe Vydrží mnohem déle než smrk. Řidší koruna, „chudší“ vzhled
Borovice černá Delší jehličí (až 15 cm), velmi dekorativní Téměř neopadává.
Jedle kavkazská Dlouhé jehličí, pravidelný vzhled Pevné větve – udrží i těžší ozdoby. Téměř neopadá. Nejdražší
Jedle bělokorá Řidší, jehličí dlouhé asi 3 cm, temně zelená, kuželovitá koruna Téměř neopadává. Provoní interiér. Při pěstování na plantážích má dostatek prostoru – pěkně naroste. Kvůli zhoršenému ovzduší 2. pol. 20. stol. jedlí ubylo. Nyní se stav zlepšuje.

 

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru