Povinné ručení: Proč je povinné a co přináší jeho nezaplacení?

Publikováno: 16.Květen 2015

Pojistka k hrazení škod jinému

Pokud způsobí někdo na cestách, tedy při provozu svého vozidla, škodu někomu jinému, hradí se škoda právě z této pojistky. Pokud jste alespoň jednou zažili nějakou automobilovou havárii a dokonce ji třeba způsobili, určitě jste blahořečili tomu, kdo tuto pojistku vymyslel a donutil lidi k tomu, aby ji povinně platili. Pakliže pojistku máte uzavřenou a řádně zaplacenou, pokryje veškeré náklady. Raději si ani nepředstavovat situaci, že byste tuto pojistku neměli a museli platit poškozenému ze svého.

Pojišťovna může za určitých podmínek částku vymáhat

Povinností pojišťovny je ze zákona u povinného ručení hradit poškozenému škody na zdraví a to včetně úmrtí, škody na majetku, tedy na automobilu, ale případně i na něčem jiném, pokud došlo při havárii i k poškození jiné věci a stejně tak hradí třeba i ušlý zisk, o který poškozený prokazatelně přišel právě kvůli nehodě.

Jisté, že pokud máte pojistku uzavřenou, pojišťovna uhradí vámi poškozenému člověku ztráty vždy. V případech, že jste řídili pod vlivem alkoholu, drog nebo v době, kdy jste měli řízení zakázané, či se prokáže, že škoda byla způsobena úmyslně, bude po vás pojišťovna následně vymáhat částku, kterou za vás zaplatila.

Pojištění se vztahuje na toho, kdo auto řídí

Podstatná je i skutečnost, že se povinné ručení vztahuje nejenom na vás jakožto majitele vozidla, ale i na kohokoliv dalšího, kdo bude vozidlo řídit. Pokud svůj automobil půjčíte rodině nebo známým a oni havarují, pojišťovna škodu zaplatí, i když jste neřídili vy. Jiné to je ale u ostatních druhů pojištění, například havarijního.

Tam záleží na konkrétních podmínkách. Například někde může být poznámka, že zaplatí pouze v případě, když řídí osoba uvedená v pojistné smlouvě. Povinné ručení nekryje náklady na škody na vlastním vozidle. Je určeno pouze pro krytí škod způsobených druhým. Pokud si chcete ochránit vlastní vozidlo, je dobré uzavřít havarijní pojištění. To ochrání vozidlo v případě havárie, odcizení, ale také přírodního živlu a vandalismu.

Peugeot

Až 300.000 vozidel bez ručení

Navzdory tomu, že pojištění máte už ve svém názvu zdůrazněnu povinnost ho platit, stále se najde dost majitelů vozidel, kteří ho uzavřené a zaplacené nemají. Podle České kanceláře pojistitelů (ČKP) je v České republice až 800.000 vozidel bez sjednaného povinného ručení. Velká část z nich je mimo provoz. Kvalifikované odhady podle této kanceláře říkají, že je v provozu cca 200-300.000 vozidel, která povinné ručení nemají.

Sankce pokud nezaplatíte

Co vám vlastně hrozí, pokud povinné ručení nezaplatíte? V případě, že pojištění nemáte sjednáno, hrozí vám vysoká pokuta a to ve výši 5.000-40.000 Kč a také ztráta řidičského oprávnění až na jeden rok. Pokud způsobí škodu nepojištěné vozidlo, stává se pro poškozeného garantem uhrazení škod Česká kancelář pojistitelů. Ta uhradí vše ze svého garančního fondu a následně tyto náklady vymáhá po škůdci, které neměl pojištěné vozidlo.

Pokud máte v registru vozidel nahlášené vozidlo, ale neplatíte za něj povinné ručení, může vás Česká kancelář požádat o zaplacení příspěvku do garančního fondu, ten se pohybuje v rozmezí 50-300 Kč. S platností od 15. ledna 2015 už Česká kancelář pojistitelů nemá nárok vymáhat sankční poplatky za každý den bez existujícího pojištění, proto vám výzva k příspěvku nehrozí.

Nejezdíte-li, uložte značku na registru

Povinné ručení je také nutné sjednat ihned po koupi vozu. Bude-li vozidlo po několik dní nepojištěné, vystavuje se jeho majitel rizikům sankcí. Také pokud skončí jedno pojištění sjednané na automobil, je nutné do 14 dnů uzavřít další. Pokud s vozem nechcete jezdit a povinné ručení platit, uložte jeho registrační značku na registru vozidel, to lze provézt i dočasně na určité období (například pokud nejezdíte v zimě).

V případě, že na povinné ručení zapomenete, hrozí vám sankce až ve výši zmiňovaných 40.000 Kč, proto je v takovém případě třeba ihned situaci napravit a zaplatit. Pojišťovny proto svým klientům platby často dopředu připomínají.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru