Má cestovní pojištění pro těhotné nějaká omezení?

Publikováno: 15.Květen 2017

Těhotné ženy a cesta do zahraničí. Ale ano, samozřejmě je to možné, vždy závisí na průběhu těhotenství a zdravotním stavu maminky. Pokud je žena zdravá, nemá žádné komplikace, klidně si může dopřát i letecký výlet. Značnou pozornost by ale měla věnovat pojištění a jeho výběru.

Každá pojišťovna má jiné podmínky

Většina pojišťoven nabízí hrazení léčby jen do určitého týdne těhotenství. U každé pojišťovny ale může být tento limit trochu jiný. Proto by žádná těhotná žena neměla podepisovat smlouvu s pojišťovnou bez toho, aby si podrobně zjistila podmínky pojištění. Většinou se toto rozmezí pohybuje do 24. nebo do 26. týdne těhotenství. U některých pojišťoven je možnost sjednání pojistky vázáno souhlasem lékaře – to platí například u VZP. Najde se ale i případ pojišťovny, kdy zde není omezení určitým týdnem těhotenství, ale požaduje se souhlas lékaře.

Platí omezení do 24. nebo 26. týdne

Jaké jsou sazby pro pojištění v těhotenství? Těhotné ženy zaplatí za pojistné stejné sazby jako ostatní pojištěnci. Neexistuje žádná přirážka, která by jejich pojistku prodražovala. Většina pojišťoven pak proplatí úkony nutné do 24. či 26. týdne těhotenství. Případné komplikace vzniklé v souvislosti s těhotenstvím po 26. týdnu se z pojistky nehradí. Ale pokud se těhotné ženě stane nějaký jiný úraz, třeba si vymkne kotník nebo zlomí nohu, pojišťovna ošetření tohoto úrazu v zahraničí proplatí, i když je žena těhotná. Výluka se vztahu pouze na komplikace spojené s těhotenstvím.

Souhlas lékaře je dobrým argumentem

Z pojistky nelze také platit těhotenské testy ani výdaje spojené s umělým oplodněním. Úplně je z pojistky vyloučeno rizikové těhotenství. Například ženy, které jsou v pracovní neschopnosti kvůli rizikovému těhotenství, nemají šanci pojistku získat. Jisté je, že každá těhotná žena by se o své případné cestě do zahraničí měla poradit se svým ošetřujícím lékařem a nechat si vysvětlit případná rizika. Pokud se rozhodne cestu absolvovat, není od věci, když si nechá od lékaře vystavit potvrzení o tom, že s její cestou souhlasí. Některé pojišťovny tento souhlas žádají, jiné nikoli. Jestliže ale dojde ke komplikacím, má žena pro pojišťovnu důležité potvrzení, které pak může hrát velkou roli v proplacení případných výdajů spojených s komplikacemi v těhotenství.

Standardy se v různých zemích liší

Musíme také upozornit na jednu věc. Velmi se liší standardy léčebných úkonů, které jsou v jednotlivých zemích těhotným ženám hrazeny, a to i v rámci Evropské unie. Jsou země, kde třeba těhotné ženy ani zdaleka neabsolvují tolik preventivních vyšetření jako u nás. Pojistné krytí se tak vztahuje jenom na ty zdravotní úkony, které obyvatelky dané země také neplatí, ale mají je v rámci zdravotního pojištění. Proto se klidně může stát, že bude žena potřebovat vzhledem ke komplikaci v těhotenství nějaké vyšetření, které se u nás hradí z nemocenského pojištění, ale v cizině nikoli. Potom by si musela vyšetření platit ze svého. Jedinou cestou, jak podobným situacím zabránit, je vybrat cestovní pojistku, která hradí léčebné výlohy i takových případech a má dostatečně vysoké pojistné krytí.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace