Jaké se nabízí cestovní pojištění pro rizikové vodní sporty?

Publikováno: 18.Květen 2017

Léto se kvapem blíží, a proto nabývá důležitosti i otázka týkající se pojistky na letní dovolenou. Někomu stačí v létě ke spokojenosti trocha povalování na pláži a pár temp v moři, ovšem jsou mezi námi i lidé, kteří rádi okusí nějaký ten adrenalinový sport. Zatímco běžné koupání a plavání v moři bohatě pokryje standardní cestovní pojištění, u adrenalinových sportů je to jinak.

Každá pojišťovna má vlastní podmínky

Hranice běžného rekreačního sportu a rizikového nebo rovnou extrémního sportu není úplně jasná. Pojišťovny si totiž vytvářejí vlastní podmínky smluv. Může se tedy snadno stát, že co některé budou považovat ještě za rekreační sport, jiné už zařadí do kategorie rizikových. A co jedna má za rizikové, druhá pojišťovna už označuje za extrémní. Takže nejdůležitější je, zjistit si, do jaké kategorie spadá váš sport a kdo vám ho a za jakých podmínek pojistí. Obecně se dá říci, že standardní cestovní pojištění obsahuje běžné rekreační sporty. Tedy půjdete-li se do moře vykoupat, zahrajete si pláži plážový volejbal, půjdete na delší vycházku v okolí, to vše kryje běžná pojistka. Když ale chcete na dovolené sportovat riskantněji, zařiďte si připojištění.

Jaké jsou rizikové a extrémní aktivity?

I když má každá pojišťovna trochu jiné podmínky, za rizikové vodní sporty obecně označují následující aktivity: jachting – pobřežní plavbu, jízdu na vodním banánu, motoristické vodní sporty, rekreační potápění s použitím dýchacích přístrojů do míst o maximální hloubce 10 m, jízdu na kanoe, kajaku nebo rafting o různém stupni obtížnosti WW2 a WW3, windsurfing, vodní lyžování.

Do kategorie extrémních sportů potom většinou spadá jachting- mořská plavba, potápění s použitím samostatných dýchacích přístrojů bez instruktora nebo do míst s hloubkou větší než 10 metrů, jízdu na kajaku, kanoi nebo rafting s obtížností WW4 a WW5. Kdysi nabízely pojistky pro extrémní sporty pouze některé pojišťovny, dnes už toto pojištění má v nabídce většina.

Existují i specialisté na outdoor

Máme i pojišťovny, které se soustřeďují na pojistky outdoorových aktivit včetně těch vodních. Poslední kategorii tvoří sporty, které nelze pojistit vůbec. Z těch vodních se sem řadí například potápění do hloubek větších než 40 metrů, dále jachting- oceánská plavba, kajak, kanoe a rafting nad stupeň obtížnosti WW6 . Když není sport uveden v žádné z kategorií, obvykle se dá pojistit jenom na základě zvláštní dohody – to se týká například extrémních výprav na otevřené moře atd. Tam je třeba vyjednat si zvláštní smlouvu za speciálních podmínek, pokud to pojišťovna umožní.

I jízda na banánu může vyžadovat připojištění

Chystáte-li se na dovolenou, kde plánujete plavat v moři, dělat vycházky po okolí a zahrát si na hotelovém kurtu tenis, s běžnou pojistkou zdaleka vystačíte. Pokud ale víte o tom, že poblíž hotelu je centrum vodních sportů, kde nabízejí třeba jízdu na vodním banánu a vy přemýšlíte o tom, že byste si ji rádi zkusili, uvědomte si, že tahle aktivita už spadá do kategorie rizikových. Proto stojí za to se na ni v pojišťovně přeptat a raději odejít s připojištěním na rizikové sporty. Pokud by se vám během ní něco stalo – nechceme to přivolávat, ale přihodit se může cokoli, pojišťovna by vám z běžné rekreační pojistky náklady na léčbu pravděpodobně odmítla uhradit. Jeden dotaz v pojišťovně navíc vám někdy může zachránit několik desítek či dokonce stovek tisíc z vaší kapsy. Protože zatímco jedna pojišťovna může mít jízdu na banánu v rámci standardní rekreační pojistky bez přirážky, jiná nikoli.

 

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace