Jaká je cena kWh elektřiny v roce 2013?

Publikováno: 31.Březen 2013

Váš elektroměr zcela logicky měří spotřebu elektřiny v kilowatthodinách. Jenže dopátrat se, kolik vlastně celkově za tuto jednotku platíte, je složitější. Ceníky dodavatelů jsou komplikované a při prvním pohledu zjistíte, že do celkového vyúčtování za elektřinu se schová celá řada věcí: paušální měsíční poplatky (např. tzv. stálý měsíční plat), platba za distribuci i dodávky silové elektřiny. Vše se ještě zkomplikuje, pokud máte sjednaný tzv. dvoutarifní produkt a na svém vyúčtování objevíte zkratku VT a NT.

 • VT – vysoký tarif – v tomto pásmu odebíráte elektřinu za běžnou cenu.
 • NT – nízký tarif – dříve se mu také říkalo noční proud a cena za kWh je v tomto případě nižší.

Připomeňme, že na cenu elektřiny má vliv celá řada faktorů. Asi z poloviny je tvořena regulovaným poplatky, které každoročně stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Druhou polovinu ceny pak ovlivňuje cenová politika dodavatele (např. někteří dodavatelé neúčtují tzv. pevnou cenu za měsíc), respektive to, jak výhodně nakoupil silovou elektřinu na trhu. I proto se celková cena kilowatthodiny u jednotlivých dodavatelů liší – jinak řečeno, výběrem levnějšího dodavatele je možné ušetřit.

Ceny kilowatthodiny v roce 2013

Kromě toho se ceny elektřiny liší také pro jednotlivé distribuční sazby (např. D02d, D25d) apod. Vybírat aktuálně můžete ze dvou jednotarifních sazeb (D01d a D02d), kdy po celou dobu platíte za elektřinu jednotnou cenu (viz vysoký tarif). Nebo ze sedmi dvoutarifních sazeb (D25d, D26d, D35d, D45d, D55d, D56d a D61d), kdy po určitou část dne odebíráte levnější elektřinu v nízkém tarifu.

POZOR! Ceny kWh u jednotlivých dodavatelů jsme porovnávali pro nejběžnější sazbu D02d, pro sazbu určenou k ohřevu vody D25d a pro sazbu na přímotopy D45d. Průměrné ceny za kWh jsou uvedeny vždy pro jednotlivá distribuční území PRE (Praha a blízké okolí), E.ON (jižní Čechy a Morava), ČEZ (zbytek ČR).

Kolik zaplatí za kWh běžná domácnost – sazba D02d?

Sazbu D02d využívají domácnosti, které elektřinou svítí a napájí běžné spotřebiče (lednice, pračka, myčka). Jinak řečeno, elektřinou neohřívají vodu ani nevytápí.

 • Distribuční území ČEZ – průměrná cena kWh je 4,87 korun
 • Distribuční území E.ON – průměrná cena kWh je 4,67 korun
 • Distribuční území PRE – průměrná cena kWh je 4,61 korun

Kolik zaplatí za kWh domácnost s bojlerem – sazba D25d?

Sazba D25d je určena pro domácnosti, které ohřívají elektřinou vodu. V rámci této distribuční sazby mají 8 hodin denně elektřinu v tzv. nízkém tarifu (NT), tedy za nižší cenu.

 • Distribuční území ČEZ – průměrná cena kWh ve VT je 5,36 korun, v NT 2,19 korun
 • Distribuční území E.ON – průměrná cena kWh ve VT je 5,02 korun, v NT 2,20 korun
 • Distribuční území PRE – průměrná cena kWh ve VT je 4,86 korun, v NT 2,25 korun

Kolik zaplatí za kWh domácnost s přímotopy – sazba D45d?

Domácnost, která vytápí elektřinou prostřednictvím přímotopů, by měla mít nastavenou sazbu D45d. Spotřeba v případě takové domácnosti je samozřejmě vyšší.

 • Distribuční území ČEZ – průměrná cena kWh ve VT je 3,21  korun, v NT 2,63 korun
 • Distribuční území E.ON – průměrná cena kWh ve VT je 3,29, v NT 2,61 korun
 • Distribuční území PRE – průměrná cena kWh ve VT je 3,14, v NT 2,60

Jak z faktury zjistit cenu kWh?

Na druhé nebo třetí straně (dle typu faktury a dodavatele) najdete detailní strukturu vyúčtování a cenu za elektřinu celkem za zúčtovací období (součet platby za distribuci i ostatní služby dodávky). Tuto cenu vydělte celkovou spotřebou za konkrétní období. Například: na faktuře najdete, že domácnost za elektřinu zaplatila 10 680 korun, to vydělíte celkovou spotřebou 2 521 kWh. Průměrná cena kilowatthodiny tedy byla 4,24 korun.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru