Čím zateplit dům: Přehled izolačních materiálů

Publikováno: 20.Září 2014

Už dávno neplatí, že zateplovat můžete jen polystyrenem. Na trhu je v současné době nepřeberné množství izolační materiálů, které se vyznačují různými vlastnostmi. Hned úvodem je třeba podotknout, že při výběru materiálu by neměla být jediným parametrem cena – optimální je zvolit rozumný kompromis mezi kvalitou a cenou. Pátrejte zejména po izolačních materiálech s označením CE, které splňují evropské normy a jejich životnost je garantována na dobu 25 let.

Aby izolace skutečně šetřila teplo

Každá tepelná izolace má trochu jiné izolační vlastnosti. Při výběru nám napoví tzv. součinitele tepelné vodivosti, který je označován jako λ (lambda). „Dříve byl obvyklý součinitel tepelné vodivosti 0,04 W.m-1.K-1, dnes je standard 0,033 a nejlepší současné materiály,  dosahují hodnoty 0,021, i když v tomto případě je jejich použití limitováno vyšší cenou,“ uvedl v rozhovoru pro magazín TopSrovnání.cz energetický poradce Karel Murtinger.

Součinitel tepelné vodivosti se odvíjí mj. od tzv. objemové hmotnostiv). Například u polystyrenu je nejnižší součinitel teplené vodivosti při objemové hmotnosti mezi 30 a 50 kg.m3 a směrem k vyšším i nižším objemovým hmotnostem součinitel roste. Při objemové hmotnosti kolem 30 kg.m3 dosahuje pěnový polystyren součinitele tepelné vodivosti kolem 0,035, zatímco extrudovaný polystyren již 0,030.

V poslední době se stávají populární také přírodní izolační materiály, které ale mají zpravidla horší izolační vlastnosti a navíc jsou dražší než například pěnový nebo extrudovaný polystyren. Jako příklad můžeme uvést slámu, která při objemové hmotnosti 70 kg.m3 dosahuje součinitele tepelné vodivosti 0,050.

Přehled izolačních materiálů

Níže uvedený výčet izolačních materiálů neobsahuje zdaleka všechny tepelné izolace, které jsou v současné době na trhu. Vybrali jsme alespoň ty nejtypičtější. Uvádíme zároveň jejich základní charakteristiku a také součinitel tepelné vodivosti.

Tepelná izolace Charakteristika Součinitel tepelné vodivosti
Pěnový polystyren Patří k nejčastěji používaným izolacím. Vyznačuje se nízkou cenou a dobrými izolačními vlastnostmi. 0,037 (W·m-1·K-1)
Šedý polystyren – EPS Od běžného polystyrenu se liší barvou (je šedý) a vyznačuje se i lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi. 0,032 (W·m-1·K-1)
Extrudovaný polystyren – XPS Další druh polystyrenu. Dodávaný je ve formě desek. Používá se k izolaci soklu nebo základových desek. 0,030 (W·m-1·K-1)
Minerální vlna Oblíbený izolační materiál, který nachází široké uplatnění při izolaci domu. Výhodou jsou dobré izolační vlastnosti a celkem příjemná cena. Oproti polystyrenu pak lépe propouští vlhkost. Hodí se pro izolaci hůře dostupných či nepravidelných míst. 0,035 (W·m-1·K-1)
Pěnový polyuretan – PUR Polyuretanová pěna se vyznačuje velmi dobrými izolačními vlastnostmi. Nevýhodou může být vyšší cena oproti polystyrenu. 0,023 (W·m-1·K-1)
Fenolická pěna Používá se pro zateplení fasád a vhodné je použít ji v detailech konstrukce, kde není možné dát větší tloušťku izolace. 0,021 (W·m-1·K-1)
Pěnové sklo Speciální výrobní proces dává vzniknout zajímavému izolačnímu materiálu. Využívá se u nízkoenergetických staveb, používá se např. pro izolaci podlah. Nevýhodou je vyšší cena. 0,040 (W·m-1·K-1)
Konopí Patří k přírodním a obnovitelným izolačním materiálům. Hodí se pro izolaci hůře dostupných či nepravidelných míst. Vytváří zdravé mikroklima. 0,04 (W·m-1·K-1)
Sláma Slaměná izolace patří také k obnovitelným a přírodním materiálům. Používá se i jako stavební materiál. Nevýhodou je nízká odolnost vůči vlhkosti a horší izolační vlastnosti. 0,05 (W·m-1·K-1)

 

Tloušťka tepelné izolace

Častou chybou při zateplování rodinných domů je, že majitelé zvolí příliš slabou tloušťku izolace. Jinak řečeno, 6 nebo 8 centimetrů polystyrenu je u starších rodinných domů nedostačující. Tento trend se ale postupně proměňuje. „Je vidět, že lidé nad zateplováním více přemýšlejí. Běžně se v praxi setkávám s tím, že používají 20 nebo 30 cm tepelné izolace. Na trhu se ale v současné době objevují i materiály, které při které při malé tloušťce nabízí úžasné izolační vlastnosti, i když také tyto novinky jsou stále drahé,“ doplnil Murtinger.

Při volbě izolačního materiálu, resp. jeho tloušťky je přitom třeba zohlednit konkrétní stav domu. Například při zateplování padesát šedesát let starého domu, kde nebyla ještě aplikována žádná izolace, je vhodné použít pěnový polystyren o tloušťce kolem 16–20 cm. „Hůře se ale zateplují novější domy postavené například před deseti lety z dobře izolujících materiálů. V takovém případě bych doporučil obrátit se raději na odborníky, protože je třeba vše propočítat,“ uzavřel Murtinger.

Autorkou článku je Jana Poncarová z portálu EnergetickaPoradna.cz.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru