Cestovní pojištění pro seniory: S čím musí starší lidé počítat?

Publikováno: 4.Květen 2015

Cestování je velmi příjemným koníčkem a rozhodně by byla škoda odepírat si ho jenom kvůli tomu, že je člověku už o nějaký ten pátek více a spadá do kategorie lidí vyššího věku. Senioři cestují hodně a rádi. S jakými úskalími se ale mohou při sjednávání pojištění setkat?

Některé pojišťovny odmítají pojistit osoby nad 70 let

Starší lidé jsou pro pojišťovací společnosti rizikovější skupinou vzhledem k možným zdravotním komplikacím, které mohou na cestách nastat. Mezi největší rizika patří náhlý kolaps, infarkt nebo cévní mozková příhoda, dále také chronické choroby, k jejichž zhoršení může vlivem cesty, změn klimatu a stresu dojít. Zrádná je v tomto ohledu například cukrovka, ischemická choroba srdeční nebo vysoký krevní tlak. Proto řada pojišťoven má věkové limity a pojišťuje například pouze do 69 let věku. Mnohé pojišťovny odmítají pojistit seniory nad 70 let a v kategorii 80 let je sehnat pojištění ještě mnohem těžší. Seniorská pojištění mají velké množství podmínek, omezení a výluk. Je třeba vždy zjistit, zda pojišťovna vůbec pojištění seniorům nad uvedenou věkovou hranici poskytuje nebo nikoli. Také je potřeba, aby senioři konzultovali svoji cestu s ošetřujícím lékařem a vyžádali si od něho potvrzení o svém zdravotním stavu pro pojišťovnu.

Je třeba se ptát, jaká rizika pojistka pokrývá

Do pojistek seniorů na cesty se zahrnují ta nejdůležitější rizika, a sice ošetření, náročnější zákroky, nebo dokonce nutnost transportu do zdravotnického zařízení. Je možné sjednat vyšší pojistné limity, které zahrnují i nákladnější péči. Kromě toho je vhodné si zařídit i připojištění vztahující se na pojištění odpovědnosti za škodu, úrazové pojištění a pojištění zavazadel. Někdy bývají tato pojištění zahrnuta v rámci celého balíčku, jindy nikoli. Proto je třeba si u pojišťovny vždy ověřit dotazem, jaká rizika pojistka pokrývá a zda je některá nutná sjednávat zvlášť. Výborná je asistenční služba, a to jak formou telefonu, tak i přímo v místě, v podobě právní pomoci nebo také překladatele. Limity léčebných výloh pojistek u seniorů se obvykle pohybují v intervalech 1 250 000 Kč až 3 000 000 Kč, některé mohou být i bez limitu.

duchodova reforma ii. pilir 2. pilir penze 1

Limity léčebných výloh zahrnují i asistenční služby

Zkusme uvést podmínky pro 70letého seniora, který se chystá odcestovat na jednodenní turistickou cestu do sousedního Rakouska. V tomto případě Ceny cestovního pojištění pohybují od 17 Kč do 360 Kč na den. Limity léčebných výloh jsou v rozmezí 1 500 000 – 3 000 000 Kč. Obvykle je obsahem základní pojistky u seniorů ve věku 70-79 let zdravotní péče včetně repatriace a převozu a ošetření zubů a to až do výše limitu 3 000 000 Kč. V dražších variantách zde je pojištění odpovědnosti na zdraví, věci i finanční, dále úrazové pojištění pro trvalé následky a smrt, případně pojištění osobních věcí a také pojištění hospitalizace. Pro seniory nad 80 let jsou sazby vyšší než u věkového rozmezí 70-79 let.

Nejdražší taxy pojištění mají limit 3 000 000 Kč na léčebné výlohy, nebo jsou dokonce bez limitu. Standardně jsou do cestovního pojištění zahrnuty asistenční služby, v některých případech pojistka obsahuje i úrazové pojištění. Pojištění odpovědnosti za škodu a pojištění zavazadel se sjednává zvlášť, ovšem nemusí tomu tak být vždy.

Některé pojišťovny seniorům sazby nenavyšují

Některé pojišťovny ovšem seniorům vycházejí více vstříc. Nejenom, že neodmítnou pojistit klienty ve věku 70 let a výše, ale například pojišťovna Uniqua má cestovní pojištění pro věkovou kategorii 65-80 let bez navýšení sazby, které je jinak u pojišťoven zařizujících pojištění seniorů obvyklé. Podobně výhodné podmínky seniorům nabízí například i ČSOB Pojišťovna. Ale i když jsou denní taxy u seniorského pojištění o něco vyšší než u mladších cestovatelů, uzavření cestovního pojištění se rozhodně vyplatí.

Údaje České asociace pojišťoven (ČAP) z minulého roku totiž uvádějí v loňském roce téměř 70 tisíc českých turistů, které v cizině nějaká pojistná událost související s léčebnými výlohami potkala. Přitom podle údajů jsou průměrné náklady na takovou pojistnou událost 12 000 Kč, ovšem nejsou ani výjimkou případy ošetření, které stojí několik milionů korun. V porovnání s tím je několik desítek korun (případně několik set u dražších variant) za pojištění skutečným pakatelem. Seniory, a to i ve věku 80 let pojistí kromě zmiňovaných dvou pojišťoven například ještě AXA Assistance, Union, Wüstenrot, Slavia, Generali, VZP a. s., Ergo a Allianz, ovšem tam už mohou být sazby vyšší.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru