5 bezplatných užitečných mobilních aplikací pro řidiče

Publikováno: 14.Říjen 2014

mobil

Ilustrační foto

Aplikací pro řidiče, které se dají využít na cestách i při běžném pohybu po městě v rámci pracovního dne, existuje mnoho. Ne všechny jsou ale skutečně potřebné a užitečné. Opravdu nápomocná aplikace by, za prvé, měla mít své využití, kterým řidiči ušetří čas a za druhé by měla být snadno a rychle ovladatelná, s přehledným uživatelským rozhraním. V opačném případě by se jednalo pouze o nefunkční nástroj, nebezpečně okrádající o pozornost.

Funkcí, které aplikace zastávají, je spousta. Nejvyužívanější jsou mobilní navigace, aplikace sledující ujeté kilometry, průměrnou spotřebu a rychlost, vyhledávající levné pohonné hmoty, kontrolující situaci na silnicích a kalkulačky hlídající způsobilost k řízení po požití alkoholu. Existují ale i takové, které v sobě chytře snoubí funkcí více a starají se o bezproblémovou jízdu hned z několika úhlů.

Pumpdroid/iPumpuj

Jako pomocník při hledání nejbližší, levné, nebo v nejlepším případě nejbližší levné čerpací stanice obstojí aplikace Pumpdroid s verzí pro iOS s názvem iPumpuj. Slibuje přehled pravidelně aktualizovaných cen paliv přímo od pumpařů na území ČR i u některých zahraničních stanic nedaleko hranic. Vedle částek za litr uvádí i vybavenost čerpacích míst, jejich otevírací dobu, informace o možnostech placení a kvalitě pohonných hmot.

pumpdroid

www.pumpdroid.com

Uživatele zpravuje i o aktuálních akčních nabídkách a jejich podmínkách. Žádaná je i interakce ze strany samotných řidičů, kteří mohou zasáhnout v případě, že se uvedené údaje neshodují se skutečností a opravit tak například chybně uvedenou cenu paliva. Čerpací stanice se mohou na mapě zobrazovat i podle filtru s konkrétní pohonnou hmotou, což ocení třeba ti, kdo jezdí na LPG a CNG. K dispozici pro Android a iOS zdarma.

mParkování

Praktická vychytávka pro všechny, kteří bydlí nebo pracují v Praze a rádi by zkrátili proces parkování na co nejkratší dobu. Primární funkcí mParkování je informovat o parkovištích P+R (park + ride) v okrajových částech Prahy a počtu volných míst na nich. Aplikace vyhledá to, které je nejméně vzdálené a vyznačí okolní zastávky prostředků hromadné dopravy, odkud lze vycestovat do centra.

Jedná se i o zbraň, která pomůže v boji proti dopravnímu šílenství těm, kteří se do města rozhodnou vyrazit přímo autem. Sleduje situaci na zdejších silnicích, označuje je příslušným stupněm provozu a poskytuje záběry z web kamer, čímž dává důležité echo, kterým úsekům je lépe se vyhnout. Přináší také mapu městských parkovacích zón s informacemi o ceně a maximální době parkování. Jako bonus uloží pozici zaparkovaného vozu pro jeho snazší nalezení a pošle upomínku na konec parkovací doby. K dispozici pro Android a iOS zdarma.

Alkohol kalkulačka

Za jak dlouho po večírku usednout za volant? S odpovědí na tuto otázku ochotně pomůže Alkohol kalkulačka, jejíž českou verzi podpořil BESIP. Po nastavení počátečních údajů, jako jsou váha, pohlaví a věk se nabídne seznam nápojů s obrázky, který zahrnuje piva, vína, tvrdý alkohol i míchané nápoje. Ty se pak dají přetáhnout do časové osy, která pomůže zmapovat průběh večera v přepočtu na promile. Výsledkem je výpočet přibližné doby vystřízlivění se zobrazením v grafu.

Nápojový lístek sice neobsahuje všechny možné drinky, které ve skutečných barech lze ochutnat, tento nedostatek je ale možné vykompenzovat nastavením v rámci jednotlivých položek, u nichž se dá upřesnit obsah alkoholu a objem. K dispozici pro Android a iOS zdarma.

Going Abroad

Jako projekt Evropské komise vznikla aplikace Going Abroad, která potěší řidiče všech motorových vozidel a myslí i na cyklisty. Stručně a přehledně provede pravidly silničního provozu v jednotlivých zemích EU. Informace je možné třídit podle státu i tematického okruhu. Efektivnost aplikace stojí na hezkém a přehledném uživatelském prostředí i vhodně vybraném obsahu.

ec.europa.eu

Méně nezbytnou součástí aplikace je i záložka her na cestu s pexesem a kvízem, jejichž význam je minimálně druhotný, některým přesto mohou pomoci se zkrácením dlouhé chvíle a procvičováním. K dispozici pro Android, iOS i Windows Mobile zdarma.

Waze

Mezi nejpopulárnější a nejrozšířenější aplikace svého druhu patří Waze. Jedná se o komunitní navigaci, jejíž síla spočívá v mase spolupracujících uživatelů. Ti mohou sami jednoduše a rychle – dvěma doteky displeje, nahlásit nehodu, nebezpečí, policejní hlídku, dopravní kolonu a další nepříjemnosti na trase. Díky tomu navigace rychle vypočítá alternativní cestu, aniž by se museli ostatní uživatelé s kritickým místem potkat.

Waze slibuje řidičům neustále aktualizované mapy reflektující veškeré změny a výběr těch nejvýhodnějších tras. Přináší i možnost propojení s Facebookem a umožňuje tím uživatelům, aby byli v kontaktu s přáteli i na cestách. Další přídavnou funkcí je sledování cen paliv na čerpacích stanicích. K dispozici pro Android, iOS i Windows Mobile zdarma.

www.waze.com

K mobilním aplikacím doporučujeme řidičům vyzkoušet webovou aplikaci s kalkulačkou povinného ručení, kde rychle a snadno můžete ověřit ceny pojišťoven pro nejlevnější povinné ručení.

Diskuze k článku

  • Petr

    No, že bych na Appstore našel „ipumpuj“, to ani omylem

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru